ویدئو کنفرانس

پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۴۰۰ , ۱۵:۴۶:۳۰ بعد از ظهر
 

ترمینال ویدئوکنفرانس

مارک IPIDIO  مدل  Ultra1060

ترمینال ویدئوکنفرانس

مارک IPIDIO  مدل  Ultra1040

دوربین ویدئوکنفرانس

مارک IPIDIO  مدل  IDO515U2

با خروجی  USB

وب کم ویدئوکنفرانس

مارک IPIDIO  مدل  IDO515U2

با خروجی  USB

دوربین و اسپیکرفون ویدئوکنفرانس

مارک IPIDIO  مدل  IDO-SC12

با خروجی  USB

اسپیکرفون ویدئوکنفرانس

مارک IPIDIO  مدل  IDO-G2

وایرلس

اسپیکرفون ویدئوکنفرانس

مارک IPIDIO  مدل  IDO-G3S

وایرلس

ویدئو کنفرانس عبارتست از برقراری ارتباط همزمان صوتی و تصویری بین دو یا چند مکان مختلف. بطوریکه گویی افراد در یک اتاق و دور یک میز نشسته و با یکدیگر گفتگو می کنند. همچنین استفاده از تکنولوژی ویدئو کنفرانس افراد را قادر خواهد ساخت تا فایل های کامپیوتری، نمودارها، ویدئو های تجاری یا هر فایل تصویری قابل نمایش را برای طرف مقابل خود ارسال و پخش نماید.

امروزه استفاده از تجهیزات ویدئو کنفرانس تنها راه حل برگزاری جلسات راه دور، همراه با صرفه جویی در هزینه ها، زمان و همچنین جلوگیری از مخاطرات سفرهای طولانی می باشد. راهکارهایی از جمله کدک های سخت افزاری مقرون به صرفه با پشتیبانی از جدید ترین پروتکل های روز دنیا مانند SIPWebRTC, H323 کار را جهت ارتباط ویدئو کنفرانسی برای مدیران سازمان ها بسیار ساده ساخته است. از طرفی وب کم ها و دوربین های ویدئو کنفرانس حرفه ای با قابلیت همخوانی با تمامی نرم افزارهای وب و ویدئو کنفرانس از جمله  Webex, adobe, lync, Skype توانسته‌اند پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای موجود در این حوزه باشند.

این تکنولوژی با صرفه جویی بسیار در منابع مالی، انسانی و از همه مهمتر در زمان، باعث بهبود چشم گیر در رویه کاری و تجاری شرکت ها و سازمان ها می شود. ویدئو کنفرانس ارتباط رو در رو را از فراسوی مرزها امکان پذیر می گرداند. راه را برای برقراری ارتباط موثر و ایجاد امکان تصمیم گیری های مشورتی در داخل سازمان و بین دو سازمان باز می کند.
با توجه به نیاز رایج و شایع جامعه به استفاده صحیح از وقت و منابع، ویدئو کنفرانس می تواند یک وسیله مناسب و ایده آل برای شرکت ها در مواجهه با این مسئله باشد. به عنوان یک رسانه ارتباطی تعاملی، 
ارتباطات تصویری دو طرفه از منظرهای مختلفی مورد توجه قرار می گیرد. با داشتن یک چنین ارتباطی، گویی که دقیقاً در محل جلسه حضور داریم. ویدئو کنفرانس میان شرکت کنندگان میزان فهم دو طرف را از یکدیگر بالا برده وبه آنها کمک می کند که احساسی همانند ارتباط نزدیک و رو در رو با یکدیگر داشته باشند. این روش ارتباطی با دیگر راه های ارتباطی مدرن مانند تلفن، ایمیل و یا گپ اینترنتی قابل مقایسه نمی باشد. در موقعیت هایی که امکان یک ملاقات حضوری میسر نیست، ویدئو کنفرانس امکان یک ملاقات رو در رو را فراهم می سازد. ارتباط تصویری اصولاً از ملاقات حضوری با افراد آسانتر است. به همین دلیل این روش ارتباطی می تواند دائمی و همراه با صرفه جویی در وقت و منابع مالی باشد.

چند استفاده متداول از ویدئو کنفرانس

اگر چه استفاده گسترده از ویدئو کنفرانس در عرصه های مختلف در دنیای کنونی به وفور مشاهده می شود، اما در این صفحه چند کاربرد متداول در ایران را مورد بحث قرار می دهیم که بیش تر از اصناف دیگر از ویدئو کنفرانس استفاده نموده اند.

ارتباط بین دفتر مرکزی کارخانه و سایت کارخانه

اغلب کارخانجات بزرگ در ایران معمولا یک دفتر مرکزی در تهران و شعب دیگری در شهرستان های دیگر دارند که جلسات روزانه و هفتگی یا ماهانه زیادی بین پرسنل و مدیران این کارخانجات صورت می گیرد که نبود ابزار کارآمدی چون ویدئو کنفرانس باعث می گردد که تصمیم گیری و جلسات به کندی صورت بگیرد. ولی کارخانجاتی که از تجهیزات ویدئو کنفرانس استفاده می نمایند برای جلسات مدیریتی و جلسات آموزشی سرعت عمل بسیار بالاتری خواهند داشت و می توانند سریعتر عمل کرده و در نهایت راندمان بالاتری را بدست آورند.

 ارتباط بین شعب مختلف یک شرکت

برای شرکت هایی که دارای چند شعبه می باشند بکارگیری از ویدئو کنفرانس برای جلسات کاری و آموزشی، کاهش هزینه های سفر و اقامت و سرعت در برگزاری جلسات را به ارمغان می آورد.

ارتباط بین سرپرستی های بانک با دفتر مرکزی

حداقل یک جلسه ماهانه بین سرپرستی های یک بانک تشکیل می شود که حتی اگر فقط مدیر سرپرستی ها به جلسات دعوت شوند، هزینه ای ماهیانه در حدود 100میلیون تومان در ماه به بانک تحمیل می شود که با جزئیات بیشتر در پایین این صفحه توضیح داده شده است. اما مثالی واقعی از استفاده سیستم ویدئو کنفرانس بانک صادرات می باشد که با دارا 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بودن حدود 80 دستگاه ویدئو کنفرانس تمامی جلسات خود را بصورت هفتگی برگزار می کنند، که گاها از هر استان در حدود 100 نفر که در یک سالن آمفی تاتر نشسته اند در جلسات شرکت می نمایند. تمامی موارد ذکر شده نشانگر این واقعیت است که ویدئو کنفرانس معجزه ایست که دوازده هزار سفر کاری مدیران بانک صادرات در ماه را که شامل هزینه های گزاف و گاها خطرات بسیاری است کاهش داده است.

ارتباط بین یک استاد در تهران با دانشجویان در یک شهرستان

دانشگاه های بسیاری از سیستم ویدئو کنفرانس برای آموزش از راه دور استفاده می نمایند. با این کار اساتید مجرب که سفرهای مکرر خسته شان نموده می توانند از دانشگاهی که در محل زندگیشان است، بدون سفر در دانشگاه های استان های دیگر تدریس نمایند. برخی از دانشگاه هایی که تا کنون از سیستم ویدئو کنفرانس استفاده نموده اند عبارتند از دانشگاه تهران برای بیش از 10 دانشکده، دانشگاه سمنان، دانشگاه شیراز، دانشگاه مالک اشتر، دانشگاه علم و صنعت، مرکز آموزشهای مجازی دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور زاهدان، دانشگاه آزاد بهبهان و صدها دانشگاه دیگر در ایران.

ارتباط بین پزشکان یک کلینیک در تهران با بیماران در شهرهای دور

دانشگاه های بسیاری از سیستم ویدئو کنفرانس برای آموزش از راه دور استفاده می نمایند. با این کار اساتید مجرب که سفرهای مکرر خسته شان نموده می توانند از دانشگاهی که در محل زندگیشان است، بدون سفر در دانشگاه های استان های دیگر تدریس نمایند. برخی از دانشگاه هایی که تا کنون از سیستم ویدئو کنفرانس استفاده نموده اند عبارتند از دانشگاه تهران برای بیش از 10 دانشکده، دانشگاه سمنان، دانشگاه شیراز، دانشگاه مالک اشتر، دانشگاه علم و صنعت، مرکز آموزشهای مجازی دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور زاهدان، دانشگاه آزاد بهبهان و صدها دانشگاه دیگر در ایران.
 

ویدئو کنفرانس را می توان به دو دسته نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم نمود

راهکار ویدئو کنفرانس ممکن است نرم افرازی یا سخت افزاری باشد. ویدئو کنفرانس نرم افزاری معمولا برای کاربردهای غیرتجاری مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال با نصب نرم افزار Skype می توان ویدئو کنفرانس نرم افزاری برقرار کرد، برای دانلود این نرم افزار می توانید اینجا کلیک کنید.اگر چه نرم افزار Skype برای سازمان های تجاری هم توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. ویدئو کنفرانس های سخت افزاری برای اتاق جلسات مناسب می باشند.این تجهیزات دوربین های گردان با قابلیت zoom دارند و تصاویر دوربین توسط یک دستگاه کد کننده که به آن کدک گفته می شود فشرده سازی می شود. نمونه هایی از تجهیزات سخت افزاری را می توانید در این لینک مشاهده کنید.
ترمینال های ویدئو کنفرانس سخت افزاری
ترمینال ویدئو کنفرانس، دستگاهی است شامل دوربین متحرک PTZ، میکروفن 360 درجه و کدک، که به صورت کاملاً سخت‌افزاری توانایی ارسال صدا، تصویر و محتوا را به صورت تک یا گروهی از نقاط جغرافیایی مختلف امکان پذیر می‌سازد. این سیستم‌ها با کیفیت Full HD و حتی بیشتر از آن به سادگی در بستر شبکه‌های اینترنتی کشور قادر به برقراری ارتباط هستند.
ویدئو کنفرانس‌ها به دو مدل تقسیم می‌شوند که در مدل تک ‌نقطه‌ای تماس ویدئویی متشکل از دو نقطه است که همدیگر را مشاهده می‌کنند، ولی در مدل چند ‌نقطه‌ای بیش از دو نقطه به هم متصل می‌شوند و مثل میزگرد است.
 

 

 

شرکت خدمات پاسارگاد